http://wszystkoobieganiu.com.pl

Zapowiedź. Mistrzostwa Europy ETU w Triathlonie
Wpisany przez Przemek Walewski   
sobota, 23 lipca 2016 19:16

Nasz Patronat. Trzecia po Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich najważniejsza impreza triathlonowa na świecie, największe wydarzenie triathlonowe w Europie i pierwsza w historii Polski impreza triathlonowa międzynarodowej rangi mistrzowskiej – już w niedzielę, 24 lipca odbędą się Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim!

Rywalizacja o miano Mistrza i Mistrzyni Starego Kontynentu rozpocznie się już od wczesnych godzin porannych Na starcie staną utytułowani i doświadczeni reprezentanci 38 państw Europy, m.in. Czech, Niemiec, Portugalii oraz Polski. To właśnie z tych krajów pochodzą faworyci do złotego medalu. Jedną z nich jest reprezentantka naszego kraju Ewa Bugdoł, która już podczas ubiegłorocznego Enea Challenge Poznań zapowiadała, że jutrzejsze zawody zakończy na najwyższym stopniu podium.

- Tegoroczne Mistrzostwa Europy są dla mnie szczególnie ważne, ponieważ pierwszy raz w historii ich organizację przyznano Polsce. Start w Poznaniu przed polskimi kibicami jest idealnym miejscem na zdobycie złotego medalu, o co będę jutro walczyć z całych sił na trasie wyścigu – przyznaje Ewa Bugdoł, zawodniczka klubu WLKS Kmicic Częstochowa.

  • Najgroźniejszą rywalką dla Polki w walce o tytuł jest Niemka Kathrin Walther – doświadczona zawodniczka, z sukcesem startująca ca w zawodach Challenge Family, która w zeszłym roku zwyciężyła w jednej z najbardziej prestiżowych imprez triathlonowych na świecie - Challenge Almere-Amsterdam.

Wśród mężczyzn głównym faworytem jest utytułowany Portugalczyk Sergio Marques, który zajął trzecie miejsce w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy w Weymouth. Ponadto reprezentant Portugalii 9-krotnie stawał na podium najbardziej prestiżowych imprez, a w 2013 roku zwyciężył w kultowych zawodach Challenge Barcelona. O złoto będą walczyć także inni utytułowani zawodnicy, m.in. Szwed David Nasvik, Czech Petr Varbousek, czy Holender Dirk Wijnalda. Na liście startowej Mistrzostw Europy znajduje się także tegoroczny Mistrz Polski na dystansie średnim z JBL Triathlon Sieraków – Mikołaj Luft.

Międzynarodowy potencjał

Organizacja Mistrzostw Europy ETU na dystansie długim w Poznaniu jest możliwa dzięki doświadczeniu organizatorów zdobytemu przez trzy ostatnie edycje największego w Polsce cyklu imprez triathlonowych Enea Tri Tour oraz dzięki, podjętej w zeszłym sezonie, współpracy z największą międzynarodową organizacją triathlonową Challenge Family.

- Enea Challenge Poznań oraz organizowane w jego ramach Mistrzostwa Europy ETU na dystansie długim to druga co do wielkości impreza spośród wszystkich 38 imprez z cyklu Challenge Family – mówi Zibi Szlufcik, CEO Challenge Family. - Jesteśmy przekonani, że z jej potencjałem już niebawem zyska miano kultowego wydarzenia w światowym kalendarzu imprez triathlonowych – dodaje Zibi Szlufcik.

  • Europejska Unia Triathlonu (ETU) dostrzegła potencjał Enea Challenge Poznań oraz innych imprez z cyklu przyznała organizację Mistrzostw Europy właśnie stolicy Wielkopolski, chociaż o zostanie gospodarzem tej imprezy walczyły także inne uznane triathlonowe miasta.

Liczby związane z całym triathlonowym weekendem jednoznacznie wskazują, iż jest to impreza ciesząca się dużą popularnością zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Organizatorzy szacują, że na wszystkich dystansach będzie rywalizować blisko 5000 zawodników. Dodatkowo na starcie, podczas trasy rowerowej i biegowej oraz na mecie na Placu Wolności triathlonistów będzie wspierać ok. 15 tys. osób. Właśnie z myślą o sympatykach triathlonu organizatorzy przygotowali moc dodatkowych atrakcji.

- Festiwal Food Trucków, Bieg Nocny czy koncert Reni Jusis to tylko kilka z atrakcji, jakie czekają kibiców, a także poznaniaków podczas Enea Challenge Poznań. Już od początku przygotowań do tej imprezy jednym z głównych celów, jakie chcieliśmy osiągnąć, było zapewnienie świetnej zabawy wszystkim tym, którzy będą chcieli uczestniczyć z nami w tym święcie sportu – mówi Wojciech Kruczyński, prezes Endu Sport i organizator zawodów. – Już teraz, po triathlonie dla dzieci, biegu kobiet i pierwszym dniu zawodów, mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze, aby ten cel osiągnąć. Przed nami jeszcze najważniejszy punkt programu, czyli niedzielne Mistrzostwa Europy ETU – dodaje Wojciech Kruczyński.


 Rywalizację na dystansie długim triathloniści rozpoczną w niedzielę o godz. 7:00 nad Jeziorem Maltańskim, natomiast rozstrzygnięcie nastąpi ok. godz. 14:45 – 15:10 na Placu Wolności. Na wszystkich pasjonatów triathlonu czekają specjalne strefy kibica, o których informacje można znaleźć na stronie: www.challenge-poznan.pl


 

Wyniki sobotnich wyścigów na dystansach sprinterskim i olimpijskim

 

Poprawiony: sobota, 23 lipca 2016 19:22