http://wszystkoobieganiu.com.pl

Antygrawitacyjna rehabilitacja PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 listopada 2016 15:40

Rehabilitacja obecnie przeżywa dynamiczny rozwój. Korzystają z niej nie tylko ludzie, którzy doznali urazu, lecz także osoby ze schorzeniami neurologicznymi oraz sportowcy, chcący zapobiec kontuzjom. Rehabilitację już po II wojnie światowej uznano za integralną, trzecią obok diagnozowania i leczenia, fazę procesu terapeutycznego.

Rehabilitacja to kompleksowe działania, które mają na celu przywrócenie pełnej lub optymalnej sprawności fizycznej i psychicznej oraz poprawienie jakości życia osób niepełnosprawnych lub po urazach. Jest to nieodłączna część procesu terapeutycznego. Podczas rehabilitacji pobudzane są naturalne mechanizmy regeneracji organizmu. Często rozpoczyna się ją już w okresie leczenia, a skorzystać z niej może każdy. Jest ona ściśle związana z rekonwalescencją zawodową i społeczną, dlatego jest to proces ciągły, który zakończyć się może dopiero po osiągnięciu i utrzymaniu pożądanej sprawności. Wszystkie etapy rehabilitacji mogą być realizowane tylko przez odpowiednio przygotowaną grupę specjalistów. Układają oni indywidualny program, według którego przeprowadzana jest potem terapia.

 Kto potrzebuje rehabilitacji?

Wiele schorzeń w dzisiejszych czasach jest spowodowanych nie tylko ciężką pracą fizyczną, lecz także tą „siedzącą”, w biurze. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyjęta podczas pracy postawa wpływa na nasze zdrowie i kondycję kręgosłupa. Bóle, skurcze, napięcia mięśni oraz ogólny dyskomfort mogą pojawić się dopiero po kilku latach pracy biurowej. Odpowiednio dobrana rehabilitacja może im zapobiec, ale pamiętanie
o odpowiedniej postawie i dostosowanym do naszego ciała miejscu pracy (wysokość krzesła
i biurka, ustawienie monitora itp.) jest wręcz koniecznością.

 Najpopularniejsze formy rehabilitacji

Istnieje wiele form rehabilitacji. Dziedzina ta nieustannie się rozwija, a specjaliści oferują szeroką gamę zabiegów na różne partie ciała. Do najbardziej popularnych metod należą: kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia oraz masaże. Kinezyterapia, inaczej nazywana terapią ruchem lub gimnastyką leczniczą, polega na przywracaniu zdrowia za pomocą ruchu. Celem tego typu rehabilitacji jest przywrócenie bądź utrzymanie sprawności fizycznej. Kinezyterapia wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego, trawiennego i moczowo-płciowego, a także wpływa pozytywnie na mięśnie, kości i stawy.

 Bodziec do zdrowia

Oddziaływanie na organizm za pomocą odpowiednich bodźców w celu zwalczenia bólu nazywamy fizykoterapią. Do tych, które są najczęściej wykorzystywane przy tym rodzaju rehabilitacji należą: pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne, ultradźwięki, promieniowanie laserowe, czy bodziec termiczny. Oprócz podstawowych wymienionych bodźców fizykalnych istnieją również innowacyjne, takie jak fale uderzeniowe, fale radiowe itp. Pozwalają one na pobudzenie procesów regeneracyjnych organizmu, a w efekcie szybszy powrót do zdrowia. Przykładem takiej formy rehabilitacji jest krioterapia, podczas której pacjent hartowany jest niską temperaturą. Zabiegi takie mają silne działanie przeciwbólowe, oprócz tego zmniejszają obrzęki, a także rozluźniają napięcie mięśniowe.

W przypadku hydroterapii główną rolę w przywróceniu zdrowia odgrywa woda. Zanurzenie ciała, ciepło i hydromasaż uwalniają ciało od stresu, poprawiają elastyczność skóry, krążenie, eliminują bóle głowy oraz przewlekłe dolegliwości. Strumienie wody skierowane na odpowiednie miejsca stymulują punkty zapalne. Masaż jest klasyczną i najpopularniejszą formą rehabilitacji. Wyróżniamy wiele typów tej metody usprawniania – od leczniczych, sportowych, po relaksacyjne. Poprzez rozciąganie przykurczonych mięśni i rozmasowywanie miejsc, w których występują dolegliwości bólowe, następuje poprawa kondycji ciała oraz ulga w bólu.

 Dla sportowców i nie tylko

Sportowcy oraz osoby pracujące fizycznie często korzystają również z kinesiotapingu. Metoda ta została opracowana przez Kenzo Kase, lekarza japońskiego pochodzenia. Polega na przyklejeniu w miejscu, w którym występuje uraz, specjalnej taśmy. W zależności od dolegliwości i aplikacji poprawia ona ukrwienie, stabilizację, dodatkowo działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, a jej moc można dobrać w zależności od potrzeby.

Urządzeniem, które jest powszechnie wykorzystywane w procesie rehabilitacji jest anty-grawitacyjna bieżnia Alter-G. Pozwala ona regulować działającą na ciało siłę grawitacji, co umożliwia odciążenie mięśni oraz stawów. Dzięki temu pacjenci w trakcie ćwiczeń odczuwają zdecydowanie mniejszy ból, a ich psychiczny komfort oraz zaangażowanie i motywacja znacząco się zwiększają. - Zmieniając poziom odciążenia na bieżni można ćwiczyć
w warunkach masy ciała zmniejszonej nawet o 80 proc. Sprzęt ten działa w oparciu
o najbardziej zaawansowaną technologię polegającą na pokonaniu przyciągania ziemskiego. Dzięki temu możemy zwiększyć skuteczność treningu nawet o 30 proc
. – mówi Magdalena Hertel z BTL Polska, dystrybutora bieżni antygrawitacyjnej Alter-G. Bieżnia jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy doświadczyli urazu kończyny dolnej - biodra, kolana, kostki lub stopy. Korzystać z niej mogą również osoby starsze oraz osoby otyłe, w celu wzmocnienia ciała i poprawy kondycji. Alter-G to innowacyjne i unikalne narzędzie, które zmienia oblicze fizjoterapii.

 O czym warto pamiętać?

Na rehabilitację po różnego rodzaju urazach, kieruje pacjenta lekarz pierwszego kontaktu. Żadnych dolegliwości nie należy ich ignorować, ani bagatelizować. Nawet z pozoru błahe urazy lub bóle mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, gdy nie będą leczone.