http://wszystkoobieganiu.com.pl

Pomidorowa jak odżywki PDF Drukuj Email
czwartek, 09 listopada 2006 13:11

Przegląd ciekawych informacji

Zupa to podstawa – dodaje nam sił, rozgrzewa, a przy tym najczęściej jest lekkostrawna. Dzięki temu, że szybko daje uczucie sytości, pomaga schudnąć, jest więc idealnym punktem menu, szczególnie, gdy zawiera wiosenne warzywa. Te zalety zup znali już nasi praprzodkowie. Danie to jadano bowiem już w epoce kamienia łupanego – przyrządzane w otworach w ziemi wyłożonych skórą.

Od czasów kamienia łupanego menu zup znacznie się poszerzyło. Zupa zupie nierówna: pomidorowa pachnąca latem, aromatyczna grzybowa, dobrze przyrządzona rybna czy tradycyjny, niedzielny rosół – ich smaki są całkowicie odmienne, a mimo to należą do jednej rodziny – zup.

Psychologia zupy

Dlaczego niektórym trudno wyobrazić sobie prawdziwy obiad bez zupy poprzedzającej drugie danie? Być może odpowiedź znajdziemy w badaniach dotyczących odczuć, jakie kojarzą nam się z zupą. Otóż zespół psychologów dowiódł, że zupa wiąże się dla nas z bliskością, miłością, ciepłem i rodziną. I nie zmienia tego nawet fakt, że coraz chętniej sięgamy po zupy gotowe: czy to w kostkach, w torebkach czy w kartonikach.

Dzięki temu, że mamy coraz więcej zup instant do wyboru, możemy je przygotowywać już nie tylko w domu, ale na przykład również w biurze. Wystarczy kilka minut, a z tego rodzaju produktów wyczarujemy taką zupę, jaką tylko zechcemy. To często ratunek dla zabieganych osób, które mimo braku czasu chcą podać prawdziwy obiad.

Co tkwi w zupie?

Zupa to tak powszechne i powszednie danie, że rzadko zastanawiamy się nad jej wartością odżywczą. Zawsze była i jest na stole – więc ją po prostu jemy. Ale warto zajrzeć, co tak naprawdę kryje. Otóż każda niemal zupa wnosi dużo dobrego do naszej diety. Po pierwsze nie przyczynia się, jak niektórzy sądzą, do przybierania na wadze. Wręcz przeciwnie – ponieważ szybko daje uczucie sytości, nie musimy już zapełniać żołądka innymi daniami. Zupy mają niewielką zawartość tłuszczu i co bardzo ważne, kryją w sobie bogactwo witamin i związków mineralnych, które pochodzą ze składników zupy rozpuszczonych w wywarze. A ponieważ zjadamy go w całości, dostarczamy naszemu organizmowi całe to bogactwo zdrowych składników – najczęściej z warzyw. Dlatego zupa to idealne danie dla osób uprawiających sport oraz wszystkich, którzy dbają o zdrowie i sylwetkę.

Witaminy i składniki mineralne to jeszcze nie wszystko. Częstym dodatkiem do zupy jest mięso – ono podwyższa zawartość białka w zupie. Zaś takie dodatki, jak ryż, makaron czy ziemniaki dostarczają jedzącemu zupę większe ilości węglowodanów.  Nic więc dziwnego, że zupa to stała pozycja w menu niemal każdego nas.