http://wszystkoobieganiu.com.pl

Nie daj się ciemnościom i biegaj przez cały rok! PDF Drukuj Email
piątek, 04 listopada 2011 21:45

Poznaj noc – niektóre fakty i statystyki

Bieganie po zmroku podczas zimowych miesięcy to dla wielu biegaczy trudna rzeczywistość. Ilość światła słonecznego, które dociera do nas zimą zależy od szerokości geograficznej. W dniu przesilenia zimowego, gdy półkula północna jest maksymalnie nachylona względem słońca, dni potrafią być przygnębiająco krótkie. Na przykład w Nowym Jorku dzień trwa dziewięć godzin i 20 minut, a w Londynie (na podobnej szerokości geograficznej, co Berlin), tylko siedem godzin i 49 minut. Jeżeli zawędrujesz na północ dalej niż Alaska, znajdziesz się w regionie, w którym przez 179 dni w roku dni nie są jaśniejsze niż zmierzch.

Doświadcz nocy – konsekwencje nocnych godzin dla biegaczy

Brak światła dziennego podczas zimowych miesięcy może mieć negatywne oddziaływanie na stan umysłu i sprawić, że ze względu na podwyższony poziom melatoniny (substancji chemicznej, która kontroluje sen), będziemy czuć się senni. Nie dziwi zatem, że nasza motywacja do biegania po zmroku zimą przygasa. Tak jak poziom energii i motywacji, obniża się również widoczność poczucie równowagi.

Opanuj noc – zobacz swój świat w zupełnie nowym świetle

Kiedy nadchodzą ciemniejsze dni, opuszczenie przytulnego domowego ciepłą i wyruszenie w ciemność nocy wymaga zaangażowania, determinacji i odpowiednich przygotowań.

Jednym z najlepszych środków motywujących do wyciągnięcia cię z domu w zimowy wieczór jest grupa, do której możesz dołączyć. Nocne bieganie w grupie jest idealne ze względów bezpieczeństwa. Grupa biegaczy dostarcza ci towarzystwa oraz okazji, aby podzielić się informacjami i poradami. Przestawia ci wypróbowane i przetestowane trasy oraz aktualności na temat biegów, w których możesz wziąć udział wiosną, zachęca do notowania terminów planowanych biegów oraz stanowi natarczywy głos sumienia, jeżeli się nie zjawisz.

Podobnie jak mróz lub śnieg, które nadają znajomemu krajobrazowi zupełnie nowy charakter, ciemność sprawia, że widzisz swoje otoczenie w całkowicie nowy sposób.

A zatem następnym razem, gdy wybierzesz się biegać w nocy, poświęć chwilę na docenienie podniosłego widoku rozświetlonego miasta, a będąc na otwartej przestrzeni, podziwiaj piękno nocnego nieba.

Wskazówki, które pomogą pozostać bezpiecznym i widocznym

Pierwszą i najważniejszą sprawą, o którą powinien zadbać biegający, jest bycie widocznym, zwłaszcza w dużych środowiskach miejskich o wzmożonym ruchu drogowym.

 1. Noszenie dobrze widocznych strojów może zwiększyć dystans, z którego jesteś widoczny nawet do 400 procent. Poszukaj stroju z odblaskowymi paskami na ramionach i nogach zamiast na plecach i klatce piersiowej, ponieważ gdy te pierwsze części ciała będą w ruchu, łatwiej cię będzie zidentyfikować.

 2. Chociaż białe i jasne kolory również są odblaskowe, to jednak słabiej się sprawdzają w przypadku odbijania światła – zamiast odbijania go w przeciwnym kierunku, rozpraszają je – dlatego używaj strojów z materiałów o wysokiej widoczności, kiedy tylko się da.

 3. Bieganie w dobrze oświetlonych obszarach pomaga zminimalizować ryzyko.

 4. Jeżeli masz ochotę na przygodę, możesz odważyć się na wyruszenie w teren z lampką czołową.

 5. Najlepiej trzymać się dobrze znanych tras, na których poznałeś już pułapki w rodzaju pękniętych płyt chodnikowych, śliskich pokryw studzienek kanałowych, pokrytych koleinami dróg, ogrodzeń i wszelkich innych przeszkód.

Wygraj z nocą – wyjdź z cienia

Najważniejszą sprawą, o którą powinien zadbać nocny biegacz, jest bycie widocznym dla innych. Nie zapomnij jednak o tym, co najbardziej oczywiste. Noc to okres pomiędzy zachodem a wschodem słońca, a nieobecność światła słonecznego wiąże się z brakiem ciepła słonecznych promieni. Innymi słowy, w nocy jest zimniej i niezbędne są warstwy ubrania, które zagwarantują, że twoje ciało nie zmarznie.

Kurtka Nike Vapor Flash – idealna kurtka dla biegaczy trenujących w nocy lub wcześnie rano

 1. Dwustronna tkanina wykonana w 100% z poliestru ma odblaskową powierzchnię zapewniającą 360-stopniową widoczność w ciemności.

 2. Regulowany kaptur z wbudowanym daszkiem lepiej chroni przed działaniem warunków atmosferycznych i umożliwia wygodne dopasowanie.

 3. Wysoce odblaskowa powierzchnia zapewnia zwiększoną widoczność po zmroku/o świcie.

 4. Wycinana laserowo perforacja zapewnia świetną wentylację i komfort.

 5. W zapinanych na suwak kieszeniach z przodu, można bezpiecznie i wygodnie przechowywać różne przedmioty.

 6. Obniżona dolna krawędź kurtki świetnie osłania i naturalnie dopasowuje się do ciała.

 7. Bezszwowa konstrukcja wyróżnia się lekkością i trwałością.

 8. Dwustronny suwak z przodu ułatwia zakładanie i zdejmowanie oraz dodatkowo umożliwia regulację wentylacji.

Spodnie Nike Swift Tight – wysoce zaawansowane technologicznie spodnie biegowe zapewniające doskonałe wsparcie mięśniom oraz komfort i ochronę w zimne dni

 1. Zastosowanie technologii Dri-FIT umożliwia transport pary wodnej i potu na powierzchnię ubrania, gdzie może swobodnie odparować. Dzięki temu biegacze mogą czuć się pewnie i komfortowo.

 2. Spandeksowe włókna zapewniają elastyczność i dokładne dopasowanie do sylwetki.

 3. Bezszwowa konstrukcja w talii oraz odpowiednia głębokość w kroku zmniejszają ryzyko otarć i zwiększają komfort.

 4. W odblaskowej, spajanej kieszonce z suwakiem pośrodku części tylnej można bezpiecznie przechowywać drobne przedmioty. Zwiększa ona także widoczność w ciemności.

 5. W spajanej kieszonce z tyłu na biodrze można bezpiecznie przechowywać małe przedmioty.

 6. Anatomicznie wyprofilowana sylwetka zapewnia wsparcie i dopasowanie podczas biegu.

 7. Drukowana aplikacja została rozmieszczona strategicznie w miejscach okrywających główne partie mięśni i tym samym zwiększa wsparcie tam, gdzie biegacze go potrzebują.

 8. Ograniczona do minimum liczba szwów zmniejsza ryzyko otarć.

 9. Odblaskowe wstawki zwiększają widoczność po zmroku.

Buty Nike Free Run+ 2 Shield – buty chroniące przed deszczem i zimnem oraz zapewniające doskonałą widoczność po zmroku

 1. Technologia Nike Free pomaga poprawić równowagę, siłę i elastyczność stopy .

 2. Elementy odblaskowe na cholewce zwiększają widoczność po zmroku.

 3. Wykonany w technologii DWR i pokryty hydrofobowym repelentem mesh chroni biegaczy przed wilgocią.

 4. Wykorzystany w cholewce ściśle tkany mesh powstrzymuje wodę przed wdzieraniem się wody do wnętrza buta oraz chroni przed chłodem.

 5. Miękka podszewka na kołnierzu butów stanowi izolację, dzięki której stopom jest wygodnie i ciepło.

 6. Wykonany z miękkiego elastycznego meshu język zatrzymuje ciepło. Zewnętrzna strona zabezpieczona warstwą hydrofobowego repelentu odpornego na wilgoć.

Olśniewająca technologia

W tym sezonie kolekcja do biegania firmy Nike posiada odblaskowe elementy, w których wykorzystano zasadę retro-refleksji za pośrednictwem szklanych sfer w materiale. Odbijają one światło w tę samą stronę, z której przyszło, minimalizując jego rozproszenie. Mówiąc wprost oznacza to, że odblaskowy strój i obuwie odbijają światło bezpośrednio w kierunku samochodu i jego kierowcy, a nie we wszystkich kierunkach. Sprawia to, że kierowcy łatwiej jest rozpoznać, że ma do czynienia z biegaczem. Retro-refleksji używa się również w innych dziedzinach bezpieczeństwa ruchu drogowego, takich jak powierzchnie dróg, znaki drogowe czy też pojazdy.


Nike_Running_Bieganie_w_nocy-1

 

 

Poprawiony: piątek, 04 listopada 2011 22:16