http://wszystkoobieganiu.com.pl

Kto jest biegaczem? PDF Drukuj Email
czwartek, 12 stycznia 2006 13:11

Czy istnieje różnica pomiędzy tymi którzy przybiegają na metę jako pierwsi, a tymi którzy kończą bieg jako ostatni, pomijając poziom wytrenowania? Ci pierwsi to sportowcy, zawodnicy, lekkoatleci, wreszcie można by powiedzieć zawodowcy. To pierwszoplanowe postaci, gwiazdy błyszczące na tle mas biegaczy amatorów. Ci drudzy to biegacze, joggerzy, amatorzy, którzy są w przeważającej większości i nadają rangę każdej imprezie biegowej, tworzą barwne widowisko. Ideą biegów ulicznych jest powszechność egalitaryzm tzn. że każdy zdrowy człowiek może wziąć czynny udział- wspólnie wystartować z zawodowcami. Bez względu na wiek, płeć, poziom sprawności fizycznej czy różnice kulturowe i inne. Dlatego niepowtarzalną atmosferę biegów ulicznych tworzą różnorodni ludzie zjednoczeni we wspólnym wysiłku.


Bycie biegaczem to coś więcej niż bycie tylko zawodnikiem to pewnego rodzaju filozofia życia, to określony styl życia czyli zespół specyficznych zachowań wyróżniających jednostkę bądź grupę spośród całego społeczeństwa. Te codzienne zachowania, (mam tu na myśli trening) wpływają również na inne sfery naszego życia np. odżywianie, stosowanie używek, higieniczny tryb życia. Generalnie można śmiało powiedzieć, że bycie biegaczem-joggerem to realizacja prozdrowotnego stylu życia, co wiąże się z powszechnie rozumianą rekreacją, z przyjemnością zarówno w uczestniczeniu w treningach jak i w zawodach. Co nam to daje? – wyższą jakość życia poprzez czerpanie satysfakcji z własnych osiągnięć.

Bycie zawodnikiem, sportowcem wiąże się ze stresem, dużym obciążeniem psychicznym wywołanym startami i treningami, co nie zawsze łączy się z przyjemnością, a raczej kojarzy się nam z pracą. Biegacz to człowiek posiadający życiową pasję, poprzez bieganie rozwija własną osobowość, natomiast zawodnik, to człowiek który zarabia bieganiem na życie i chyba raczej więcej jest w tym obowiązku niż pasji. Zawodnicy przeważnie walczą pomiędzy sobą o zwycięstwo, o nagrody, biegacz walczy z samym sobą z własnym rekordem życiowym, z trasą, z pogodą, z kolegami. Wniosek nasuwa się oczywisty: każdy w tej masowej rywalizacji ulicznej ma swoje miejsce i swoją rolę do odegrania, a wszystkich powinna łączyć sportowa pasja jaką jest bieganie i wykraczająca poza sport pasja - bycie biegaczem.

Poprawiony: czwartek, 02 września 2010 14:41