http://wszystkoobieganiu.com.pl

NOWOŚĆ. Nike Flyknit PDF Drukuj Email
wtorek, 21 lutego 2012 19:17

W laboratorium firmy Nike opracowano nowy materiał, dzięki któremu buty do biegania będą posiadały jedynie kluczowe dla sportowca elementy zapewniające mu przewagę. Wykorzystując nową technologię NIKE Flyknit, opracowano kombinację przędzy i tkaniny, która pozwoliła na stworzenie ultralekkiej, doskonale dopasowanej i całkowicie bezszwowej cholewki.

Cholewka i język buta Nike Flyknit Racer, charakteryzującego się całkowicie tkaną strukturą, ważą jedynie 34g (1,2 uncji). Cały but, w rozmiarze 9 (27 cm), waży zaledwie 160g (5,6 uncji). Oznacza to, że jest on o 19% lżejszy od najpopularniejszego modelu dla maratończyków – Nike Zoom Streak 3.

Redukcja masy buta jest jednym z kluczowych czynników pomagającym biegaczom osiągać coraz lepsze wyniki. Dodatkowo, cholewka Nike Flyknit została zaprojektowana z myślą o precyzyjnym dopasowaniu do stopy, tak by stworzyć wrażenie drugiej skóry.

Kolejną cechą wyróżniającą technologię Nike Flyknit jest jej minimalny wpływ na środowisko naturalne. W produkcji jednoczęściowej cholewki buta nie wykorzystano wielu rodzajów materiałów, co jest typowe dla tradycyjnych technologii produkcji obuwia. Nike Flyknit to prawdziwie minimalistyczny projekt przynoszący maksymalne korzyści.

Inspiracją dla Nike Flyknit były opinie wielu biegaczy, według których najlepsze obuwie biegowe powinno posiadać cechy skarpetek – zapewniać perfekcyjne, niezauważalne dla biegacza, dopasowanie.

Niestety, żadne z rozwiązań, które sprawdzają się w skarpetkach, nie mogły być zastosowane w projekcie cholewki – przędza, która jest wykorzystywana do produkcji skarpetek nie posiada odpowiedniej struktury i trwałości. Nike rozpoczęła zaawansowane prace i poświęciła ostatnie 4 lata na określenie mikrotechnicznych właściwości statycznych materiałów elastycznych. Wymagało to skompletowania zespołu programistów, inżynierów i projektantów, których zadaniem było opracowanie wyjątkowej technologii niezbędnej do stworzenia tkanej cholewki.

Kolejnym etapem było ustalenie, które elementy będą wymagały zastosowania konkretnego rodzaju przędzy i tkaniny. Bazując na 40-letnim doświadczeniu w pracy z biegaczami, firma Nike opracowała precyzyjną kombinację stabilizacji stopy, elastyczności i oddychalności – wszystko w ramach jednej warstwy.

Efektem tych prac jest precyzyjnie wykonana cholewka, w której każdy element został opracowany z myślą o konkretnej funkcjonalności. W rezultacie uzyskano najlżejszy i najlepiej dopasowujący się do stopy but, jaki kiedykolwiek wyprodukowała firma Nike.

But Nike Flyknit Racer to but przeznaczony dla biegaczy długodystansowych. W tym roku najlepsi biegacze z całego świata, z Kenii, Anglii, Rosji i USA, wystartują w nich na wiosennych maratonach oraz w Londynie.

Wykorzystując wiedzę zdobytą podczas pracy z najlepszymi maratończykami świata, firma Nike stworzyła również but do biegania na co dzień – Nike Flyknit Trainer+. Ważący jedynie 220g(7,7 uncji), lekki i doskonale dopasowany but przynosi korzyści biegaczom na wszystkich poziomach zaawansowania.

Technologia Nike Flyknit wykorzystana zostanie po raz pierwszy w kolekcji HTM Flyknit, która podkreśla zalety najnowszych technologii, a jednocześnie wskazuje na przyszłe możliwości innowacyjne.

HTM to efekt stałej współpracy pomiędzy liderem wśród stylistów, Hiroshim Fujiwarą, legendą designu Nike – Tinkerem Hatfieldem oraz CEO i projektantem w Nike Inc., Markiem Parkerem. Cała trójka pracuje ze sobą od 2002 roku, opracowując kolejne innowacyjne produkty oraz koncepcje i tworząc tym samym nowe perspektywy rozwoju całej branży.

Kolekcja HTM Flyknit składa się z trzech typów butów:

HTM Racer

But posiada takie same cechy jak model Nike Flyknit Racer i został wykonany w barwach drużyny lekkoatletycznej USA. Model ten zadebiutował na stadionie podczas zawodów lekkoatletycznych w USA w styczniu tego roku.

HTM Trainer+

But treningowy HTM Trainer+ wyznacza nowe granice możliwości projektowych Nike. Oprócz funkcjonalności wynikających z zastosowania technologii Nike Flyknit, model ten prezentuje wszystkie walory tej tkaniny, jej kolorystyki i wzornictwa. Dodatkowo, HTM Trainer+ wyposażono w język zapewniający doskonałe dopasowanie. But ten umożliwia również całkowitą personalizację, dzięki możliwości wyszycia numeracji od 1 do 100.

HTM Trainer+

But HTM Trainer+ jest utrzymany w nieco bardziej subtelnej kolorystyce – posiada na materiale wrzosowo-szare cętki. Podeszwa wewnętrzną została wykonana w technologii Lunarlon, która zapewnia maksymalny komfort codziennego treningu.


Nike_Flyknit_Racer_3

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 22 lutego 2012 13:19